top of page
recycl-in-logo.jpg
download.png
colbond-colback-green.jpg
Surekli-Kaucuk-Geri-Kazanimi-1024x681.pn
16.04.2021

ENPA olarak tedarikçilerimizin geri dönüşüm faaliyetleri konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Bu nedenle kısa bir özet yaparak tedarikçilerimizin paylaştığı bilgilerle ilgili bağlantıları derledik.

Gelecekte geri dönüşüm konusunun daha organize ve önemli bir konumda olacağını vurgulayarak; iyi bir atık yönetim zinciri ile çöpleri kaynağında ayrıştırarak toplama, işleme ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürme girişimlerinin artacağını düşünmekteyiz. Bu alanda Türkiye’de liderlik etmek isteyecek firmalar için güzel fırsatlar doğacaktır.

 

ENPA olarak geri dönüşüm faaliyetleri konusunda tedarikçilerimizin paylaştığı gelişmelerle ilgili sizleri bilgilendirmek isteriz. Geri dönüşüm ürünler,  makineler ve gelecekteki stratejiler hakkında derlediğimiz özet bilgileri aşağıda görebilir; linkleri ziyaret ederek ilgili makalelerden faydalanabilirsiniz.

INEOS  

 

Ana tedarikçimiz Ineos, 2025 yılına kadar maksimum miktarda plastiğin geri dönüşümde kullanılacağına dair kararlar aldı. Hedefler "Döngüsel Ekonomi" olarak adlandırıldı. Ineos polimer alanında ise Recycl-N programını başlattı. Ayrıca bu alanda atık yönetimi şirketi Saica Natur ile ortaklık yaptı. Recycl-N ürünlerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

PROPEX FURNISHING SOLUTIONS

 
 

Propex, çevreye duyarlı ürünler üretmektedir. EOS, en az % 90 oranında tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PET şişelerden mükemmel "lay flat" özelliklerine ve daha iyi yapışma özelliğine sahip olan ilk dokuma ikincil taban bezidir.


Artis ™, en az % 85 tüketim sonrası geri dönüştürülmüş içeriğe sahip % 100 polyesterden yapılmıştır.

Artis, yüksek ısı direnci nedeniyle tercih edilmektedir.

 
 

COLBACK GREEN 

 

Colback Green ürünleri % 100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş polyester ve  poliamid içerir.

BONAECO™-100% RECYCLED POLYPROPYLENE YARN 

Çeşitli ticari ve yerli projelerde kullanılabilen % 100 geri dönüştürülmüş bir ipliktir. % 100 geri dönüştürülmüş BonaEco ™ tüm tex ve çekme gereksinimlerini tutarlı bir şekilde karşılayabilir. Böylece nihai ürün hiçbir şekilde fire vermeyerek süreci hem çevresel hem de finansal olarak verimli kılar.

MARIS

 

Tüketiciden dönen plastiklerin geri kazanılması, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de cazip bir iş alanı olarak girişimcilerini bekleyen ve aciliyetini her geçen gün hissettiren  bir konudur.  

Daha iyi bir atık yönetim zinciri ile çöpü kaynağında ayrıştırma, toplama, işleme ve yüksek katma değerli ürün haline getirme konusu hem yerel yönetimlerin hem plastik işleyen firmaların ilgi odağındadır. 

Enpa’nın Plastik Kompound Teknolojileri konusunda 1992’den beri başarılı bir çözüm ortağı olan İtalyan Maris firması, KOMPOUND teknolojisi konusundaki  birikimini Yüksek Değerlikli Geri Kazanma amacına adapte ederek bu konuda cazip çözümler sunmaktadır : https://www.marisevorec.com/en/plastic/

 

Maris, yeni teknik merkezi ve AR-GE grubu ile tüm plastik uygulamaları için çözümler sunduğu gibi kauçuk geri kazanması konusunda da DEVULKANİZASYON teknolojisi ile dünyada en yenilikçi firmalar arasındadır: https://www.marisevorec.com/en/rubber/

bottom of page